Penzijní připojištění


23. ledna 2016                 

                                        Penzijní spoření umožňuje, aby si klienti sami volili investiční strategii. S novým rokem přišly změny, které by měly účastníkům produkt zpříjemnit. Například v tom, že vybrat peníze bude možné ještě před důchodem a spořit na penzi lze i dětem.                 
        
U
Zvětšit fotografii

U "dětských smluv" se objevuje obdoba výsluhové penze: po dosažení plnoletosti si bude moct účastník jedenkrát vybrat třetinu naspořených peněz a přitom bude moci ve spoření dál pokračovat. Ilustrační snímek ' foto: Profimedia.cz

    

Spoření na penzi má poněkud krkolomná pravidla. Kdo si sjednal smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, neměl některé výhody, které platily u původního penzijního připojištění: přišel o možnost získat po 15 letech výsluhovou penzi, smlouvu mohl ukončit až v důchodovém věku a jeho penzijní úspory se mohly dostat do ztráty.

Většina klientů zůstala u původních (transformovaných) penzijních fondů. A to i přesto, že v novém typu spoření mohli dosahovat vyšších výnosů. Shodují se na tom všichni zástupci penzijních společností. Podmínky doplňkového penzijního spoření se ale v roce 2016 mění, a to tak, že možná zaujmou více klientů.

1. Vyšší daňové úspory

Funguje to tak, že k první tisícikoruně dostává člověk státní příspěvek (až 230 korun měsíčně, tj. 2 760 za rok). To zůstává stejné. Další tisícikorunu (až 12 tisíc za rok) si může odečíst od daňového základu a ušetřit tak až 1 800 korun ročně na dani z příjmů. Zde se nově částky zdvojnásobují - odečítat bude možné 24 tisíc a ušetřit 3 600 korun.

Maximálních výhod tak klient dosáhne, když si bude spořit 3 tisíce korun měsíčně (1 000 státní příspěvek + 2 000 daňové úlevy). Tato možnost se týká transformovaných fondů (penzijní připojištění) i nového doplňkového penzijního spoření.

2. Výplata už v 60 letech

Změna, která potěší ty, kdo spoří podle podmínek nového doplňkového penzijního spoření. Dosud platilo, že k penězům se člověk dostane až v době, kdy mu vznikne nárok na starobní důchod od státu. Zde se podmínky zmírňují, nově se všichni klienti mohou hlásit o výplatu peněz v 60 letech. Tím se sjednocují podmínky s transformovanými fondy.

3. Spoření i pro děti

Zatím fungovalo spoření na důchod formou třetího pilíře jen pro dospělé nad 18 let. Nově ho mohou uzavřít rodiče už i pro malé děti. "Je to skvělá příležitost, jak zabezpečit své děti a začít spořit po menších částkách, které v dlouhodobém horizontu přinesou zajímavé finanční prostředky," láká k novému způsobu spoření Pavla Hávová z ČSOB.



U "dětských smluv" se objevuje obdoba výsluhové penze: po dosažení plnoletosti si bude moct účastník jedenkrát vybrat třetinu naspořených peněz a přitom bude moci ve spoření dál pokračovat.

Ona třetina se počítá jen z "vlastních úspor", nezapočítávají se do ní příspěvky státu ani případné příspěvky zaměstnavatele - část státních příspěvků vztahujících se k této třetině peněz se dokonce zase vrátí státu.

K vybrání peněz bude třeba splnit i další podmínky: spořit alespoň 10 let a poslední dva roky nezměnit penzijní společnost. Výsluhová penze (polovina naspořených peněz po 180 měsících spoření) se i nadále týká jen účastníků původního penzijního připojištění (transformovaných fondů). Klienti nového doplňkového penzijního spoření se k výsluhové penzi nedostanou.

4. Vyšší poplatky

Penzijní společnosti budou nově účtovat vyšší poplatek za správu. Ten byl až dosud u transformovaných fondů 0,6 % z vkladu ročně, nově stoupne na 0,8 % ročně, u doplňkového penzijního spoření z 0,8 % na 1 % za rok (u konzervativního fondu zůstává 0,4 %). Složitější je to u poplatku z ročních výnosů. Jak vysvětluje Petr Brousil z PS České pojišťovny: "U transformovaných fondů poklesne z 15 na 10 % ze zisku, u fondů doplňkového penzijního spoření naopak z 10 na 15 procent stoupne."

5. Nižší daně ze zisku

Většina lidí si stále vybírá peníze naspořené na důchod v tzv. třetím pilíři formou jednorázového vyrovnání. Prostě dospoří a chtějí všechny peníze hned. Zaplatí za to tím, že zisk musí zdanit (respektive za ně daň 15 procent odvede penzijní společnost). Kdo si vybere výplatu formou doživotní penze, ten dani unikne. 

Nově bude platit, že daň se nebude týkat také těch, kdo si zvolí alespoň desetiletou penzi. To platí u obou typů fondů, doplňkového penzijního spoření i fondů transformovaných.

6. Víc peněz od zaměstnavatele

Zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat na jeho smlouvu u penzijní společnosti až 30 tisíc daňově zvýhodněných korun za rok. Jsou to peníze, ze kterých ani zaměstnavatel, ani zaměstnanec neplatí daň z příjmů ani povinné pojistné. Tato hranice se zvýší na 50 tisíc korun, ale pozor, až od roku 2017.

7. Pilnější poradci

Novela zákona umožňuje také zvýšit provizi finančních poradců při uzavření doplňkového penzijního spoření. "Bude to takový nepřímý přínos pro klienty: poradci budou opět mít zájem vysvětlovat výhody spoření na penzi, včetně daňových výhod," očekává Pavel Racocha z Komerční banky.

Penzijní společnosti v číslech
Počet klientů
SpolečnostTransformované fondyDoplňkové penzijní spoření
ČSOB PS592 00055 220
NN PS348 4889 939
PS České pojišťovny1 130 00086 500
PS Allianz440 25916 242
PS Axa363 469150 805
PS Conseq100 0006 000
PS České spořitelny839 330106 593
PS Komerční banky480 00055 000
Celkem4 293 546486 299
Zdroj: penzijní společnosti

Zhodnocení počtu klientů (viz. tabulka): Zcela jasné je jen zhodnocení transformovaných fondů za rok 2014. To se pohybovalo od 0,7 % (Conseq) po 1,7 % (PS České pojišťovny). Za rok 2015 penzijní společnosti ještě nemají výsledky, svorně však tvrdí, že to nejspíše bude o něco méně. U doplňkového penzijního spoření je situace jiná. Mnohé společnosti sice dosud odhadované zhodnocení tají, ale jiné jsou optimistické. Například PS Allianz hlásí u konzervativní strategie zhodnocení 1,2 %, u dynamické 5,5 %.

Typy fondů a podmínky platné od roku 2016

Transformovaný fond (penzijní připojištění)

  • od roku 2013 již nelze nově uzavřít, dobíhají staré smlouvy
  • lze ukončit v 60 letech
  • nemůžete skončit ve ztrátě
  • strategie spoření: nelze vybrat
  • výsluhová penze: ano, po úložkách za 180 měsíců (15 let) možné čerpat polovinu vkladu
  • částečné odbytné: není možné
  • možnost přestupu k jiné společnosti: pouze při přijetí podmínek doplňkového penzijního spoření
  • využití k čerpání předdůchodu: ne
  • poplatky za správu: 0,80 %, poplatky ze zisku: 10 %

Doplňkové penzijní spoření

  • lze k němu přejít z transformovaného fondu nebo ho nově uzavřít
  • smlouvu mohou podepsat i rodiče za své děti
  • nově lze též ukončit v 60 letech
  • může skončit ve ztrátě
  • strategie spoření: lze si vybrat od konzervativní po dynamickou
  • výsluhová penze: ne
  • částečné odbytné: ano, u smluv uzavíraných pro děti, po dosažení 18 let, po 120 měsících spoření a po dvou letech u stejné společnosti. Státní příspěvky vztahující se k částce odbytného se vracejí státu.
  • možnost přestupu mezi společnostmi: ano
  • využití k čerpání předdůchodu: ano
  • poplatky za správu: až 1 %, poplatky ze zisku: 15 %

Platné podmínky: U obou typů fondů platí stejné podmínky čerpání státního příspěvku a daňových úspor.

Státní příspěvek k úložce:

  • 300 (spoření) + 90 Kč (státní příspěvek)
  • 400 + 110 Kč
  • 500 + 130 Kč
  • 600 + 150 Kč
  • 700 + 170 Kč
  • 800 + 190 Kč
  • 900 + 210 Kč
  • 1000 a více + 230 Kč

Daňová úleva: snížení daňového základu u daně z příjmů až o 24 tisíc korun (při úložce 36 tisíc korun za rok, protože k prvním 12 tisícům korunám je čerpán státní příspěvek). Možnost příspěvků od zaměstnavatele s daňovou úlevou až do výše 30 tisíc za rok (od roku 2017 zvýšení na 50 tisíc korun).

Zdroj: https://finance.idnes.cz/sporeni-na-penzi-zmeny-v-novem-roce-2016-d8h-/viteze.aspx?c=A160120_173204_viteze_kho


Penzijní připojištění

Důchod a my

27.01.2015 12:30
GLOSA:Teorie holého pozadí aneb jak na tom budeme v důchodu Časopis The Economist nedávno publikoval graf, podle kterého není více než polovina Američanů dostatečně finančně připravená na penzi. Zajímavé na tom je, jak vysoko jim nastavil laťku, zamýšlí se analytik společnosti...