Kontokorent

Kontokorent je bankovní služba sjednaná k běžnému účtu, která klientovi dovoluje čerpat z účtu peníze (tzv. kontokorentní úvěr) i v případě, že na účtu nemá dostatečnou hotovost. Banka tedy klientovi v takovém případě operativně potřebné finanční prostředky půjčí a klient smí "jít do mínusu". Běžný účet se sjednaným kontokorentem se označuje jako kontokorentní účet.

Hlavními parametry kontokorentu jsou úvěrový limit, tedy maximální částka, kterou banka klientovi tímto způsobem půjčí, úroková sazba, tedy cena takto vypůjčených peněz, a poplatky za sjednání a vedení kontokorentu. U kontokorentů není obvykle stanovena pevná splátka, klient je však povinen v určité době (zpravidla jeden rok) úvěr splatit, tedy se s účtem dostat "do plusu". Poté smí opět kontokorentní úvěr čerpat dále, není-li smlouva o sjednání kontokorentu časově omezená.

Kontokorentní úvěr je jedním z nejdůležitějších a nejběžnějších krátkodobých úvěrů. Výše limitu patří mezi významná reklamní témata jednotlivých bank. Kontokorentní úvěr patří mezi neúčelové a nezajištěné úvěry. Proto s ním bývá spojena vyšší úroková sazba a někdy se platí i určitý poplatek z nevyužité částky přečerpání účtu. Mohou ho používat jak klienti - fyzické osoby, tak i podnikatelé na svých firemních běžných účtech.

zdroj: www.wikipedia.org