Zlevňování hypoték

17.09.2014 08:08

Zlevňování hypoték nekončí, sazby klesly na nový rekord

Dnes 6:00

Průměrná sazba u nově sjednaných hypoték v srpnu klesla na 2,65 procenta. Objem nových smluv se snížil o tři miliardy korun.

Posledních pět let jedeme z kopce. Průměrná sazba dál klesá. Posledních pět let jedeme z kopce. Průměrná sazba dál klesá. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v srpnu klesly pošesté v řadě. Větším překvapením je výrazný pokles počtu i objemu nově sjednaných hypoték - banky "prodaly" úvěry v celkovém objemu o tři miliardy nižším než v červenci.

Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,65 procenta a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního července, kdy činila 2,72 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Novou banku zajímají jen půjčky. Sazba RPSN i 5512 procent

Novou banku zajímají jen půjčky. Sazba RPSN i 5512 procent

Společnost Ferratum si přidává do názvu slovo banka, umožňuje jí to licence z Malty. V Česku chce i nadále lákat na drahé mikropůjčky.

Autor: Jiří Hovorka

číst dále

Počet lidí, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od letošního února. V červenci lpřilákaly akční nabídky bank podle dat Hypoindexu 8352 lidí, v srpnu jen 6515. V druhém prázdninovém měsíci si lidé sjednali hypotéky celkem za 11,187 miliard korun.

"Problém nižšího počtu není v nových hypotékách, ale v refinancování. Minulý rok se refinancovalo mnohem více hypoték než letos. Podle České národní banky letos refinancování tvořilo v prvním pololetí jen 21 procent," říká Monika Hrušová ze serveru Hypoindex.cz.

Průměrná výše úvěru v srpnu činila 1,72 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9225 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,67 procenta, byla průměrná splátka o 2750 korun měsíčně vyšší.

autor: Jiří Hovorka

Blog

První zpráva

25.03.2013 12:23
Dnes byl spuštěn náš nový blog. Prosím sledujte jej, budeme se snažit přinášet vždy aktuální informace. Číst zprávy tohoto blogu je možné i přes RSS kanál.