Pokud na pojištění přispívá zaměstnanci zaměstnavatel, je pro něj za rok zvýhodnění až 10 200 korun v podobě úspory na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění, zaměstnanec pak ušetří až 3 300 korun ročně.
A jelikož se v Česku v posledních letech životní pojištění a jeho poskytované daňové výhody zneužívaly, část mzdy se vyplácela právě přes životní pojištění, zasáhlo Ministerstvo financí a podmínky zpřísnilo.
Protože se novela zákona týká nejenom nových, ale i stávajících smluv, které má přibližně 3,5 milionu lidí, připravili odborníci ze společnosti Partners řešení nejčastějších situací, které mohou nastat.
1.Životní pojištění si pořídím po 1. lednu 2015
Pokud budete nyní uzavírat novou smlouvu, budete si muset vybrat jednu z daňových variant. Buď využívání daňových výhod, nebo možnost mimořádných výběrů ze smlouvy. Doposud jste mohli na jedné smlouvě čerpat jak daňové výhody, tak možnost mimořádných výběrů. Od počátku roku 2015 už tuto kombinaci použít nelze.
V případě, že si zakládáte smlouvu životního pojištění, na kterou vám bude přispívat zaměstnavatel, s největší pravděpodobností bude trvat na tom, aby smlouva byla v režimu s daňovým zvýhodněním, tedy bez možnosti mimořádných výběrů.
Pokud vám ale zástupce pojišťovny nebo finanční poradce nabídne uzavření dvou smluv, jedné na daňové úlevy a druhé s možností mimořádných výběrů, tuto variantu pečlivě zvažte. S uzavřením každé nové smlouvy je totiž spojena i řada poplatků, proto žádejte na případnou druhou smlouvu nějaký bonus nebo slevu. Na trhu jsou zprostředkovatelské společnosti, které vám něco navíc ke druhé smlouvě zajistit umí.
2.Smlouvu životního pojištění jsem uzavřel do 31. 12. 2014
Legislativní změna se týká i těch klientů pojišťoven, kteří mají smlouvu již uzavřenou. Pokud patříte do této skupiny, dostali jste v průběhu října a listopadu od své pojišťovny dopis, kde vás vyzvali k rozhodnutí, jaký daňový režim od 1. ledna pro smlouvu zvolit - režim s daňovými výhodami, nebo bez výhod.
Zapamatujte si
|
Pro výběr máte čas do konce letošního března, dokdy platí takzvané přechodné období.
Většina pojišťoven v dopise uvedla, že pro přechod do režimu s daňovým zvýhodněním stačí pouze tichý souhlas. Ozvat se pojišťovnám měli pouze klienti, kteří možnost mimořádných výběrů požadovali zachovat.
Tento postup koncem roku 2014 rozporovala Česká národní banka s tím, že tichý souhlas je k takto zásadní změně smlouvy nedostačující. . Pojišťovny nyní s Centrální bankou intenzivně jednají a hledají společné řešení s hlavním cílem: minimalizací administrativního zatížení klientů.
Nevýhodou je, že čas kvapí, konec března se blíží a klienti i pojišťovny zatím nemají jistotu, zda vše proběhlo správně.
Pokud tedy chcete vědět, jestli je smlouva v tom režimu, který požadujete, měli byste se sami ozvat pojišťovně a podepsat písemný dodatek ke smlouvě, kde to bude specifikováno. Doporučujeme si veškerou komunikaci s pojišťovnou uchovat. To pro případ, že by došlo k pozdějším nejasnostem.
Pokud již máte smlouvu s příspěvkem zaměstnavatele, tak zde není potřeba nic dlouho zvažovat. Tyto smlouvy musí od 1. ledna přejít do režimu s daňovým zvýhodněním.
3.Smlouvu jsem uzavřel do 31. 12. 2014 a chci si vybrat
Jestli máte starou smlouvu a chcete si vybrat, nejdřív kontaktujte pojišťovnu a zjistěte, v jakém daňovém režimu je smlouva nyní vedena.
Pokud máte smlouvu již v režimu s daňovým zvýhodněním, dobře zvažte provedení výběru. Tato rada platí dvojnásobně, pokud budete chtít vybrat jen částku v řádu několika tisíc korun. Nezapomeňte, že výběrem porušíte zákonem stanovené podmínky daňové uznatelnosti a vaše smlouva se ihned automaticky stane smlouvou bez daňového zvýhodnění.
Pokud vám na tuto smlouvu přispíval zaměstnavatel, s největší pravděpodobností přijdete i o možnost čerpání dalších příspěvků zaměstnavatele.
Jakási dočasná změna daňového režimu na smlouvě, provedení výběru a vrácení smlouvy do původního režimu s daňovým zvýhodněním nebude možná a přímo odporuje myšlence zákona. Dá se předpokládat, že by se tato aktivita nelíbila finančnímu úřadu.
4.Smlouvu jsem uzavřel už dříve, ale z pojišťovny nic nepřišlo
Jestli jste žádný dopis nedostali, mohlo se to stát ze dvou důvodů. Jelikož dopisy nebyly zasílány doporučeně, tak je možné, že obálka stále někde cestuje.
Druhý, pravděpodobnější důvod je, že máte smlouvu, které se novela zákona o daních z příjmů netýká, že smlouva nesplňuje podmínky podle § 15, odst. 6, zákona o daních z příjmů. Rozhodně ale neuděláte chybu, když pro „klid duše“ zavoláte na klientské centrum pojišťovny a zeptáte se.
Pojištění má i nadále smysl
Daňové změny u životního pojištění však nejsou žádnou katastrofou. Zpřísňují se pravidla, protože Češi opět našli cestu, jak něco obejít a vyzrát nad zákonem. Stát již nechce tolerovat zneužívání životního pojištění v podobě odklonění části mzdy u zaměstnanců ani daňově zvýhodňovat klienty, kteří nespoří na důchod, ale finanční prostředky na své smlouvě využívají k okamžité spotřebě.
I nadále platí, že životní pojištění má smysl, zejména v oblasti zajištění. Potřeba je vždy dobře zvážit jeho význam, nastavení smlouvy a především se vyvarovat ukvapených rozhodnutí. Nejhorší možnou variantou je neuvážené ukončení pojistné smlouvy.