Vláda chce změnit pravidla pro platební účty a placení kartami

24.02.2016 19:02

Vláda chce změnit pravidla pro platební účty a placení kartami

24. února 2016  12:43,  aktualizováno          14:00                                  

                                        Umožnit všem zákazníkům z Evropské unie otevření základního platebního účtu v kterémkoli členském státě Unie má umožnit novela zákona o platebním styku, kterou schválila vláda. Zákon zavádí jednotný postup při změně účtu, umožní porovnávat cenu služeb a mění pravidla pro platby za karetní platební transakce.                
        
Ilustrační snímek
Zvětšit fotografii

Ilustrační snímek ' foto: Profimedia.cz

    

V Česku budou základní platební účet spotřebitelům nabízet banky a zahraniční banky, které mají pobočku na území ČR.  Z povinnosti nabízet základní účet bude vyjmuta Česká národní banka a spořitelní a úvěrní družstva, protože ta jsou oprávněna přijímat vklady pouze od svých členů.

Základním platebním účtem je takový účet, u kterého může zákazník alespoň vybrat hotovost a převádět a připisovat na něj peníze.

Přispěje to ke zlepšení podmínek na trhu, řekl Babiš

Banky budou nově povinny používat ve svých sazebnících a obchodních podmínkách jednotnou terminologii. Před uzavřením smlouvy o založení bankovního účtu budou spotřebitelé dostávat dokument, v němž bude uveden výčet poplatků, které banka v souvislosti s platebním účtem požaduje.

Evropský parlament schválil snížení poplatků za platbu kartou

"Díky tomuto dokumentu budou moci spotřebitelé snáze porovnávat jednotlivé nabídky. Kromě toho každoročně obdrží souhrnný přehled všech poplatků, které za předcházející rok své bance v souvislosti s platebním účtem zaplatili," uvedl ministr financí Andrej Babiš. Po jednání vlády dodal, že to podle něj přispěje ke zvýšení transparentnosti a ke zlepšení podmínek na trhu.

EU schválila, že u transakcí prováděných debetními kartami bude strop nově činit 0,2 procenta z placené částky, u transakcí kreditními kartami 0,3 procenta. Strop se bude týkat přeshraničních i domácích plateb kartou. Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 milionů eur (20 miliard Kč) u spotřebitelů a šest miliard eur (163,6 miliardy Kč) u obchodníků.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/vlada-chce-zmenit-pravidla-pro-platebni-ucty-a-placeni-kartami-p63-/ekonomika.aspx?c=A160224_123837_ekonomika_kop