Citibank prodává českou divizi drobného bankovnictví a kreditních karet. Převezme ji Raiffeisenbank

14.09.2015 12:22

Citibank prodává českou divizi drobného bankovnictví a kreditních karet. Převezme ji Raiffeisenbank

  • Raiffeisenbank převezme divizi drobného bankovnictví a kreditních karet Citibank, obě banky o transakci podepsaly smlouvu.
  • Detaily prodeje banky nezveřejnily, transakce podléhá kontrole regulačních úřadů a ukončit by se měla v první čtvrtině příštího roku.
  • Citibank je považována za silného hráče na poli kreditních karet. Podle nejrůznějších odhadů jich do oběhu dala řádově stovky tisíc.
Citi se zbavuje české divize retailového bankovnictví - Ilustrační foto.
Citi se zbavuje české divize retailového bankovnictví - Ilustrační foto.
autor: Reuters

Citibank podepsala smlouvu o prodeji retailového (drobného) bankovnictví a divize kreditních karet s Raiffeisenbank. Raiffeisenbank tak převezme všechny pobočky, zaměstnance, bankomaty i klienty této části Citibank v Česku. Detaily smlouvy ale bankovní domy odmítly zveřejnit. Prodej podléhá souhlasu regulačních úřadů a transakce by měla být finálně uzavřena v prvním čtvrtletí roku 2016.

Citibank z České republiky neodchází, své služby bude nadále nabízet pro korporátní sektor. "Citi působí v ČR od roku 1991 a jejím záměrem je poskytovat zde i nadále bankovní služby té nejvyšší kvality pro lokální i globální korporátní, institucionální a komerční klienty. Věříme, že tato transakce bude přínosná pro naše klienty i zaměstnance," řekl Michal Nebeský, generální ředitel Citi v České republice.

Tento prodej probíhá na základě dlouhodobé strategie Citi snížit aktiva v Citi Holdings a již dříve oznámené strategie, která má směřovat k urychlení transformace segmentu osobního bankovnictví, tzv. Global Consumer Banking (GCB). Citibank obdobně opustila retailové bankovnictví v devíti zemích, například v Maďarsku či Japonsku.

"Akvizice retailového portfolia je v souladu se současnou strategií Raiffeisenbank, kterou jsme oznámili v únoru. Naším cílem je omezit riziková aktiva, chceme růst především ve vybraných silných trzích. Jedním z nich je i český trh, který nabízí stabilní ekonomické a právní prostředí," prohlásil Karl Sevelda, výkonný ředitel skupiny Raiffeisenbank International.

Na poli karet je Citibank silným hráčem

Citibank je považována za silného hráče na poli vydávání kreditních karet. I když v Česku nikdy oficiálně počet svých kreditních karet nesdělila. Karty vydává ve spolupráci s mnoha partnery – například ČSA, Shellem, operátorem O2 nebo Billou.

Podle nejrůznějších odhadů do oběhu dala řádově stovky tisíc karet. Kromě toho má i zajímavý kmen bohatších klientů, kteří často cestují. Jim jako jediná z tuzemských bank nabízí služby své globální pobočkové sítě a investice v rámci celé skupiny. Počet těchto klientů se odhaduje na nízké desítky tisíc.

Raiffeisenbank působí v ČR od roku 1993. Je pátou největší tuzemskou bankou s aktivy převyšujícími 200 miliard korun. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Citibank působí v tuzemsku jako pobočka Citibank Europe, která je registrovaná v Irsku a vlastní bankovní licenci pro celou Evropskou unii. Citi, globální společnost poskytující finanční služby, spravuje přibližně 200 milionů klientských účtů a podniká ve více než 160 zemích.

Zdroj: www.ihned.cz