Soud nebude rozhodovat v případě, že skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu zpět státní příspěvky.

Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci. Potomek může sám spoření vybrat až po dosažení 18 let.

Občanští demokraté původně chtěli zrušit souhlas soudu zcela.

Soud nesouhlasil jen výjimečně

Pelikánovi vadilo mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavební spoření  a není obecná pro všechny obdobné produkty. Poslanci ale poukazují na to, že stavební spoření je nejvíce rozšířeným produktem.

Pelikán také uvedl, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně míní, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se podle Pelikána léta obcházela.

Opoziční občanští demokraté poukazují na to, že dětem uzavírají smlouvy o stavebním spoření právě rodiče a také jim spoří. Bez souhlasu soudu ale s penězi nemohou nyní nakládat ani v případě, když je chtějí použít například na opravu dětského pokoje.

Předloni soudy vedly podle informací ministerstva spravedlnosti přes 2000 řízení o ukončení stavebního spoření. Jen v desítkách případů souhlas neudělily.

zdroj: www.novinky.cz